Skąd pochodzi kawa?
Od producenta danego kraju zależy od cech smakowych napoju – jego siły, nuty zapachowe miękkości.
Afrykańska kawa daje kwaśność i lekki odcień jagód i cytrusów. Na przykład smak tanzańskiej odmiany alpejskiej Tanzanian Southern Peaberry łączy odcienie brandy, migdałów, jaśminu i moreli.
Odmiany Ameryki Łacińskiej . Kolumbijski napój ma posmak wina, Gwatemalan – wyraźna kwaskowatość i gorycz z nutami dymu. Kostarykańska odmiana CostaRica ma wyraźny orzechowy smak.
Arabien Mokha, odmiana arabiki uprawianej na Półwyspie Arabskim , ma smak drogiego wina i czekolady.
Indonezyjskie odmiany Arabica Ankola, Mandeling i Gayo Mountain są bardzo mocne i bogate w ciekawy zapach dymu. Możesz także wyczuć aromat goździków, pieprzu.
Kawa indyjska jest bardzo delikatna i ma bogaty smak wina.
Najlepiej sprzedającą się odmianą jest Arabica Mysore.
Zazwyczaj te szczegóły można znaleźć na etykiecie. Producent opisuje smak i zapach gotowego napoju w kolorach. Niestety nie zawsze tak jest jak piszą, ale powinieneś zwrócić uwagę na te podpowiedzi.
Stopnie palenia
Zgodnie z uproszczoną klasyfikacją producent oferuje kawę, średnią i ciemno paloną.
- Lekka palona kawa ma subtelny aromat chleba i bogatą kwasowość. Jest bardziej miękka w smaku i kosztuje więcej. Dobrze pasuje do mleka i śmietany.
- Średnio palone ziarna mają lekką cierpkość i charakterystyczny karmelowy aromat o ziołowych odcieniach. Ta metoda pieczenia jest najczęściej stosowana do espresso.
- Ciemno palona sprawia, że napój jest bardziej nasycony, gęsty i gorzki. Kwaśność praktycznie znika, ale jest tam jasny karmelowy aromat i dymne nuty. Ta kawa pozostawia długi posmak.
Rozmiar paczki
Jeśli spodobała ci się nowa niesprawdzona kawa, lepiej kup niewielką paczkę.
Im dłużej kawa jest przechowywana w otwartym opakowaniu, tym szybciej jej smak znika.