W Poniedziałek Wielkanocny 2025 roku świat pogrążył się w żalu po śmierci papieża Franciszka. Ojciec Święty odszedł o godzinie 7:35 rano w Watykanie w wieku 88 lat. Jeszcze dzień wcześniej udzielił tradycyjnego błogosławieństwa Urbi et Orbi, pojawiając się publicznie po raz ostatni.
Ostatnie godziny życia Franciszka
Według ustaleń włoskich mediów, papież obudził się około godziny 6:00 w stosunkowo dobrym stanie. Niespełna godzinę później doszło jednak do nagłego pogorszenia – lekarze stwierdzili utratę przytomności i rozpoczęli procedury reanimacyjne. Mimo podjętej interwencji, nie udało się przywrócić funkcji życiowych.
Watykan potwierdza: oficjalna przyczyna śmierci
Wieczorem 21 kwietnia Biuro Prasowe Watykanu opublikowało oficjalny komunikat medyczny, w którym wskazano przyczynę zgonu papieża Franciszka. Jak czytamy:
„Ojciec Święty zmarł na skutek udaru mózgu, który wywołał nieodwracalną zapaść kardiologiczną. Papież zapadł w śpiączkę i nie odzyskał przytomności. Wcześniej zmagał się z ostrą niewydolnością oddechową oraz przewlekłymi chorobami, takimi jak nadciśnienie i cukrzyca typu II.”
Podkreślono, że śmierć nie była bezpośrednio związana z przebytym wcześniej zapaleniem płuc, choć osłabiło ono jego organizm.
Ceremonia pożegnania papieża
O godzinie 20:00 tego samego dnia rozpoczęła się ceremonia potwierdzenia zgonu i przygotowania ciała do pochówku. Tradycyjnie uczestniczyli w niej dziekan Kolegium Kardynalskiego Giovanni Battista Re, najbliższa rodzina, a także przedstawiciele watykańskich służb medycznych.
Kardynał Kevin Farrell, pełniący funkcję kamerlinga, odebrał papieżowi Pierścień Rybaka, symbol najwyższej władzy kościelnej, i zasłonił jego twarz.
Papież Franciszek i jego ostatnia wola
Watykan ujawnił również fragmenty testamentu Franciszka. Papież zażyczył sobie skromnego pochówku w Bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie. Chciał spocząć w ziemi, bez wystawnego nagrobka – z jednym tylko napisem: Franciscus.
Trumna, zgodnie z wolą papieża, ma być wykonana z drewna i cynku, co stanowi odejście od tradycyjnej trójwarstwowej konstrukcji stosowanej w papieskich pogrzebach.
Wierni będą mogli pożegnać papieża
Władze Watykanu zapowiedziały, że ciało papieża zostanie wystawione w Bazylice św. Piotra 23 kwietnia, by umożliwić wiernym ostatnie pożegnanie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostaną ogłoszone po pierwszej kongregacji kardynałów.
Kopiuj