Osoby zajmujące się na co dzień zdrowym odżywianiem coraz częściej próbują nam przekazać, że spożywanie mleka wcale nie jest takie dobre jakie się przeważnie wydaje. Mleko UHT poddane działaniu wysokiej temperatury według ekspertów traci ogromną ilość swoich właściwości i oprócz barwnika nie różni go prawie nic z wodą. Mleko kartonowe, które stoi na półkach sklepów może mieć nawet kilku miesięczną datę przydatności co raczej nie przemawia za jego naturalnością. Wielu rodziców, zresztą słusznie, zastanawia się czy taki produkt warto podawać swoim dzieciom.
Mimo wszystko to właśnie mleko w kartonie jest najpopularniejszym wyborem w naszych domach. Cena i długa przydatność do spożycia wygrywa nad świeżością i naturą.
Czy mleko UHT różni się od mleka prosto od krowy?
Mleko UHT to nadal mleko pochodzące od krowy, poddane jednak obróbce termicznej mającej na celu zniszczenie drobnoustrojów występujących w surowym mleku. Skrót UHT tłumaczymy jako „ultra high temperature”. Na ogól ten proces trwa kilka sekund, a średnia temperatura w nim wykorzystywana wynosi około 130 stopni.
Produkt po obróbce pozbawiony jest również drobnoustrojów korzystnych dla naszego organizmu. Powoduje to, że głównymi składnikami dla których spożywane jest mleko UHT są białko, węglowodany, witaminy A i D, wapń oraz ryboflawiny.
Przygotowane wcześniej mleko rozlewa się do kartonów również bardzo starannie dopasowanych do danej metody. Kartony wyłożone są naprzemiennie cienkimi warstwami plietylenu, foli aluminiowej i folii. Wszystkie etapy odbywają się w warunkach odizolowanych od bakterii, dzięki czemu wszystkie efekty osiągane są bez stosowania konserwantów chemicznych. Proces ten składa się z kilku etapów, a każdy następny nie może istnieć bez poprzedniego.
WróćCzytaj dalej
Kopiuj