Warning: ini_set(): open_basedir restriction in effect. File(/home/jops/domains/zdrowienapoziomie.net/php-errors.log) is not within the allowed path(s): (/home/michal/:/tmp:/var/tmp:/opt/alt/php83/usr/share/pear/:/dev/urandom:/usr/local/lib/php/:/usr/local/php83/lib/php/) in /home/michal/domains/gotujzpasja.pl/public_html/wp-config.php on line 114
Co najbardziej szkodzi naszemu mózgowi. Jak dbać o niego po trzydziestce. – Gotujzpasja.pl – Przepisy kulinarne

Co najbardziej szkodzi naszemu mózgowi. Jak dbać o niego po trzydziestce.

Jak trenować nasz mózg by długo cieszyć się dobrym zdrowiem i sprawnością umysłową? Z wiekiem niestety nasz mózg spowalnia i coraz trudniej i wolnej przychodzi mu przetwarzanie informacji. Proces ten można zauważyć już po 40 tych urodzinach! Współczesne tempo życia, natłok napływających wiadomości, wszelakie używki, gry komputerowe – czy to wspomaga nasz mózg czy wręcz odwrotnie, przyśpiesza tempo jego starzenia? Dbanie o zdrowie fizyczne, regularne ćwiczenia czy spacery, mogą nie wystarczyć by cieszyć się sprawnością umysłową do późnej starości.

 

Gry komputerowe

Możliwość trenowania mózgu za pomocą gier komputerowych, to odkrycie współczesnych badaczy. Instytucja SharpBrains, która zajmuje się udoskonalaniem procesów ćwiczenia mózgu, przeprowadziła szereg interesujących badań w tym zakresie. W jednym z eksperymentów, przetestowano dzieci w wieku od czterech do siedmiu lat, w zakresie skupiania uwagi podczas grania w gry komputerowe. Okazało się, że taka forma ćwiczenia mózgu przez kilka godzin tygodniowo, dała rezultaty w postaci zwiększonej inteligencji i koncentracji uwagi. Co zaskakujące, wyniki takie dało się także zaobserwować w przypadku dzieci z zaburzeniami takimi jak ADHD czy też uszkodzeniami mózgu. Wyniki badania mózgu po eksperymentalnych treningach były wyższe niż wyniki dzieci z grupy kontrolnej, które nie grały w gry. Naukowcy poddali eksperymentowi także osoby dorosłe, choć ich mózgi są mniej plastyczne niż mózgi dzieci. Mimo to, dorośli odnotowali w wyniku doświadczenia, znaczącą poprawę uwagi wzrokowej. Jak widać, taka forma trenowania mózgu ma przed sobą świetlaną przyszłość. Pozytywne skutki grania w odpowiednie gry komputerowe, zarówno w przypadku dzieci jak i dorosłych, otwierają nowe możliwości wykorzystania komputerów do poprawy sprawności naszego mózgu.

 

Kawa

 

Niewątpliwie wielu kawoszy chciałoby wierzyć, że ich codzienny rytuał picia kawy pozytywnie wpływa na pracę ich mózgu. Poniekąd mają rację, gdyż kofeina w doraźny sposób poprawia percepcję mózgu poprzez podniesienie ciśnienia krwi, poszerzenie dróg oddechowych czy też zwiększenie skurczów serca. Należy ona bowiem do substancji psychoaktywnych, z grupy stymulantów, które wyraźnie przyśpieszają działanie neuronów. Powoduje to pobudzenie pracy naszego umysłu, zmniejsza senność i wydłuża czas koncentracji. Nie ma jednak jednoznacznych badań, które udowadniałyby długofalowe, negatywne skutki picia kawy dla naszego mózgu. Jakby nie było, jest to pozytywna wiadomość dla amatorów kofeiny. Jak dowiedli badacze, korzyści z picia kawy są ostatecznie nieco wyższe niż skutki uboczne.

Kopiuj
error: Content is protected !!