Warning: ini_set(): open_basedir restriction in effect. File(/home/jops/domains/zdrowienapoziomie.net/php-errors.log) is not within the allowed path(s): (/home/michal/:/tmp:/var/tmp:/opt/alt/php83/usr/share/pear/:/dev/urandom:/usr/local/lib/php/:/usr/local/php83/lib/php/) in /home/michal/domains/gotujzpasja.pl/public_html/wp-config.php on line 114 6 chorób które Twój pies wyczuje dużo wcześniej niż Ty. On może uratować Ci życie. – Strona 2 – Gotujzpasja.pl – Przepisy kulinarne
6 chorób które Twój pies wyczuje dużo wcześniej niż Ty. On może uratować Ci życie.
952
4. Narkolepsja
Narkolepsja to dosyć rzadka choroba, polegająca m.in. na nieświadomym zasypianiu kilkukrotnie w ciągu dnia. Jest to niebezpieczna choroba mózgu, która wpływa negatywnie na kontrolowanie dobowego cyklu człowieka.
Najprościej mówiąc, znaczy to, że osoba chora na te schorzenie może zasnąć dosłownie wszędzie, nawet podczas przechodzenia przez ruchliwą ulicę czy schodzenia po schodach. Dobrze wyszkolony pies może pomóc w wykryciu nadchodzącego napadu choroby, ponieważ wyczuwa zmiany zapachu spowodowane zmianami biochemicznymi w organizmie właściciela. Dzięki temu mogą ostrzec swojego opiekuna, aby znalazł bezpieczne miejsce zanim nastąpi atak narkolepsji.
5. Migrena
Migrena nie jest może chorobą, która zagraża życiu, ale może przynieść wiele cierpienia. Około 60% chorych na to schorzenie, przyznało, że ich pupil potrafił ostrzec ich przed nadchodzącym atakiem migreny około 1-2 godziny przed samym napadem. Dzięki temu byli w stanie w porę wziąć właściwe leki i skutecznie zniwelować skutki ataku migreny.
6. Stres i napady lękowe
Czworonogi mają niesamowitą zdolność do odczytywania zmian w stanie emocjonalnym swojego opiekuna. Reagują one na smutek czy strach opiekuna. Skąd u psa taka wiedza? Rzecz jasna, potrafi to wywęszyć.
W sytuacjach stresowych, takich jak napady lęku czy smutku, w organizmie wydzielają się duże ilości tzw. hormonów stresu, czyli adrenaliny i kortyzolu. Zmienia to zapach człowieka, a pies dzięki swojemu niezwykle czułemu nosowi, bez problemu to wyczuje.
Posiadanie futrzanego przyjaciela jest szczególnie ważne w takich schorzeniach jak autyzm, gdzie chory dużo częściej doświadcza takich uczuć jak lęk oraz stres.